אלצהיימר

אלצהיימר הינה מחלה בה נגרם נזק לתאי העצב במוח והיא גורמת לפגיעה בתפקוד המנטאלי והמעשי בעיקר בקרב אוכלוסיית הקשישים.

תסמיני המחלה

בראשית המחלה נפגעת יכולת החשיבה והזיכרון והחולה חש בלבול והפרעות התנהגותיות שונות. בשלב מתקדם יותר של המחלה החלה פגיעה ביכולות לבצע פעולות יומיומיות כגון אכילה, שליטה על סוגרים, שינה ואף דיבור. במקביל נגרם נזק קשה לזיכרון ולעיתים החולה מתקשה לזכור מי הוא. לרב מחלת האלצהיימר נמשכת כעשר שנים מרגע אבחון המחלה ועד למותו של החולה.

הסבר מדעי לתסמיני המחלה

במוחו של אדם חולה אלצהיימר מתרחשים שינויים במבנה קליפת המוח. תאי עצב רבים נהרסים בהדרגה ואת מקומם תופס נוזל אשר גורם לשקיעת חלבונים בתוך תאי העצב הבריאים ועקב כך לסתימה של צינורות אספקת החמצן אליהם. תופעות אלה גורמות לנזק הפיך על תפקוד המוח שבא לידי ביטוי, כאמור, בשינוים מהותיים בתפקודו של האדם.

למידע נוסף ומקיף – פורטל אלצהיימר

גורמי המחלה

מחקרים הראו כי המטען הגנטי של האדם הוא זה שקובע האם הדם ילקה במחלה או לא. אולם, גם מחסור בוויטמין B12, אלכוהוליזם וכן גידולים במוח עלולים לגרום לפריצתה.

אבחון המחלה

אבחון המחלה נעשה לרב רק בשלבים מתקדמים של המחלה, כאשר התסמינים נעשים חמורים ובולטים.

אבחון המחלה נעשה בידי פסיכוגריאטר אשר עושה שימוש בשאלון מיני מנטל. מבחן זה כולל שאלות פשוטות אודות הנבחן וסביבתו (שמו, היכן הוא נמצא, היום בשבוע, התאריך וכו'). אדם אשר אינו חולה במחלה צפוי לצבור את כל שלושים הנקודות, אולם מי שלוקה במחלה יצבור פחות ניקוד וההתדרדרות במחלה תבוא לידי ביטוי בירידה של כשלוש נקודות לשנה.

מרבית החולים עושים מאמצים כבירים כדי להסתיר את הירידה בתפקודם עקב בושה או פחד. להלן רשימת סימפטומים של המחלה שזיהויים יכול לסייע בגילוי מוקדם של המחלה:

 1. קושי בדיבור וביכולת ההתנסחות.
 2. חזרה על אותם השאלות או הפרטים שוב ושוב.
 3. אובדן זיכרון בייחוד בטווחי זמן קצרים.
 4. קושי בהתמצאות בזמן.
 5. קושי בהתמצאות בסביבה המוכרת.
 6. איבוד חפצים.
 7. תחושת בלבול.
 8. סימני דיכאון.
 9. הזנחה עצמית.
 10. ירידה בפעלתנות, חוסר מוטיבציה.
 11. סימנים של התנהגות תוקפנית כלפי הסביבה.
 12. תלות בסיעוד בביצוע פעולות יומיומיות פשוטות (הלבשה, אכילה, רחצה).
 13. ריבוי בבעיות שינה.
 14. אי שליטה על סוגרים וצרכים.
 15. הופעתם של חזיונות ודמיונות שווא.
 16. קושי בזיהוי בני משפחה וקרובים.
 17. קושי בהתניידות.

טיפול במחלה

כאשר מזהים מספר סימפטומים המצוינים לעיל מומלץ לפנות במהרה לאבחון המחלה, אבחון מוקדם של המחלה יכול לעכב את התקדמות המחלה והחמרתה, אך לצערנו, לא נמצאה התרופה שמונעת אותה לחלוטין.

מרבית התרופות בשוק מאיטות את התדרדרות המחלה, אך כאשר המחלה מאובחנת מאוחר, כשהנזק שנגרם לתאי המוח הוא כבד, יעילות התרופות נפגעת משמעותית. מרבית התרופות מסייעות לשמור על צלילותם של החולים, אך אינה מונעת את התדרדרות בריאותם. התרופות הקיימות בשוק הינן:

 1. מעכבי פירוק אצטיל כולין- אשר אחראי על התקשורת בין תאי המוח.
 2. תרופות נוגדות חמצון- לעיכוב תהליכים הפוגעים ברקמות.
 3. תרופות נוגדות דלקת- דוחות את התפתחות המחלה.
 4. אסטרוגנים- הורמון מין נשי אשר מסייע בהגנה על תאי העצב במוח.

מעבר לטיפול התרופתי, הסביבה של החולה עשויה להשפיע על התדרדרות מצבו, לכן כדאי להשאיר את הקשיש בסביבה מוכרת, לסייע לו בביצוע פעולות היומיום, להקפיד על סדר יום קבוע, להעסיקו בפעולות שונות, להשרות אווירה טובה בסביבתו, לנהוג אליו בסלחנות ובכבוד. במידה והמשפחה נתקלת בקושי להשאירו בביתו, ניתן להעבירו לבית אבות לחולי אלצהיימר, המעניק מסגרת מגורים והן טיפולים רפואיים לחולים.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033850

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר