סיעודי מורכב

כדי להבין מהו מצב של חולה סיעודי מורכב עלינו להבין קודם מהו מצב חולה סיעודי. אדם המוגדר כחולה סיעודי הוא מי שלוקה בבעיות בריאותיות אשר מפריעות לו לתפקד בחיי היומיום ועל כן הוא זקוק לעזרה סיעודית בביצוע פעולות יומיומיות שונות. פעולות אלה כוללת פעולות יומיומיות הנתפסות בעינינו כבסיסיות: אכילה, לבוש, רחצה, טיפול בצרכים, התניידות ועוד.

חולה סיעודי זקוק לעזרה יומיומית של מטפל שיגיע לביתו או של אחות פרטית בבית החולים, בו הוא מאושפז. חולים סיעודיים רבים הופכים מעצמאיים לסיעודיים כתוצאה ממחלה, אשפוז או התדרדרות במצבם הרפואי. הקרובים הסובבים את החולה, יתקשו לא פעם, להעניק לו את העזרה לה הוא זקוק ולכן במרבית המקרים נדרשת עזרה מגורם חיצוני: מטפל סיעודי המגיע לביתו של החולה ומעניק טיפול סיעודי או מעבר למסגרת סיעודית- בית אבות סיעודי.

הגדרת חולה כסיעודי מורכב

חולה סיעודי מורכב מוגדר כחולה סיעודי אשר בנוסף לצורך שלו בסיוע סיעודי או זקוק לטיפולים מורכבים יותר. חולה סיעודי מורכב מתקשה לתפקד בחיי היומיום לרב כתוצאה ממחלות קשות דוגמת: חולי סרטן מתקדם, חולי דיאליזה, חולי מחלות ריאות קשות, בעלי פצעי לחץ עמוקים ועוד.

בשל המצב הבריאותי המורכב חולה סיעודי מורכב זקוק להשגחה צמודה אך גם לטיפול רפואי צמוד. הטיפולים להם נזקק חולה סיעודי מורכב כוללים טיפולים כגון: אינפוזיות ממושכות, האכלה באמצעות זונדה, טיפולי דיאליזה, טיפולים כימותרפיים, טיפולים בפצעי לחץ ועוד. חולה סיעודי מורכב נמצא במצב רפואי מורכב ולא פעם נתון בסכנת חיים, לפיכך מלבד הסיוע בביצוע פעולות היומיום הוא נזקק לבדיקות וטיפולים רפואיים.

טיפול לחולה סיעודי מורכב ניתן לרב רק במחלקות מיוחדות לחולים סיעודיים מורכבים בבתי חולים או במסגרת של בית אבות סיעודי מורכב.

טיפול ואפשרויות מימון

חולה סיעודי יכול להגיש בקשה לסיוע מהמוסד לביטוח לאומי. מי שהמוסד לביטוח לאומי מגדירו כחולה סיעודי על פי מספר קריטריונים קבועים בחוק, רשאי לקבל עזרה סיעודית צמודה של מטפל סיעודי מוסמך שסיים את לימודי הסיעוד..

בנוסף, קיימות פוליסות ביטוח סיעודי למתן סיוע סיעודי שניתן לרכוש דרך קופות החולים או ישירות מחברות הביטוח השונות. על פי חוק, ללא הכיסוי הרפואי המתאים, קופות החולים אינן נותנות שירותי סיעוד לחולים סיעודיים.

מימון של מטפל סיעודי או שהות בבית אבות נעשית באופן עצמאי, על ידי המוסד לביטוח לאומי או באמצעות פנייה למשרד הבריאות. במקרה של חולה סיעודי מורכב, האשפוז הינו באחריות קופות החולים. האשפוז כרוך בהשתתפות עצמית של כ-100 שקלים ליום ומי שמחזיק ביטוח מתאים, מקבל הנחות על סכום זה.

בבית החולים בו שוהה החולה, מגדירים האם החולה הינו חולה סיעודי או סיעודי מורכב. הקביעה מתבססת על הצורך של החולה הן בעזרה בתפקוד היומיומי והן על מצב רפואי מורכב יותר הדורש טיפולים ייחודיים כגון הנשמה, טיפולי דיאליזה, טיפול בפצעי לחץ ועוד.

כאשר החולה הסיעודי המורכב אינו נזדקק לאשפוז בבית חולים, אך מצבו הרפואי הינו רגיש והוא זקוק להשגחה רפואית צמודה, ניתן לשכנו במסגרת סיעודית בעלת מחלקה לסיעודיים מורכבים. מחלקות אלה מעניקות עזרה סיעודית והשגחה רפואית בידי צוות רפואי.

במרבית המקרים טיפול זה ממומן בידי קופות החולים, אך במידה ובקביעתן קופות החולים אינן מאשרות כי אכן מדובר בחולה סיעודי מורכב, ניתן להתאשפז במחלקות אלה במימון פרטי.

טיפים בבחירת מוסד סיעודי

תנאי האשפוז במחלקה הסיעודית המורכבת חייבים להתאים לאוכלוסיית השוהים בה: הם חייבים להכיל ציוד רפואי ומכשור מתקדם. תנאי הניקיון והסניטציה חייבים להיות ברמה גבוהה ובכך חדר אשפוז צריכים לשהות עד לשלושה חולים כאשר לכל חדר ישנם שירותים ומקלחת צמודים. בנוסף יש לוודא שיש השגחה צמודה של הצוות הרפואי והסיעודי.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033850

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר