פיזיותרפיה

פיזיותרפיה היא שיטה טיפולית, אשר מטרתה הראשונית הייתה טיפול בבעיות פיזיולוגיות שונות – בעיות אשר נוצרו כתוצאה ממחלות ופגיעות אורטופדיות ונוירולוגיות. מקצוע זה התפתח עם השנים והיום הפך למקצוע פרא-רפואי.

באמצעות פיזיותרפיה ניתן לעזור לאבחן, לטפל ולשקם את הגוף. על ידי שיפור טווח התנועות הגופניות, הפיזיותרפיה מקדמת את הבריאות הפיזית והנפשית של החולה. מטרות הטיפול בפיזיותרפיה הן מניעה ושליטה במוגבלות, נכות או בכאב, שיפור העצמאות התפקודית והביצועים של הגוף.

החלק השיקומי במקצוע זה הפך לבלתי נפרד מתהליך השיקום הנדרש לאחר מחלות או פגיעות גופניות. טיפולי פיזיותרפיה הפכו לשירות אשר ניתן בכל קופות החולים, מרפאות פרטיות ובתי חולים. פיזיותרפיסטים עוברים הכשרה מלאה ומוסמכים על ידי תואר ראשון. מידע נוסף באתר therapist.org.il

פיזיותרפיה – שיטות טיפול

הפיזיותרפיה משתמשת במגוון רחב של שיטות שיקומיות שמסייעות לגוף להגיע לתפקוד האופטימאלי. בשיטה הידנית, הפיזיותרפיסט משתמש בעיסויים, טכניקות מגע, אלקטרו-תרפיה, חימום וקירור ותמרונים שונים המסייעים להניע את המפרקים.

שיטת מקנזי, היא שיטה אשר ללא מגע או באמצעות מגע מועט מסייעת לשיקום האיברים ושיפור תנועתם. הפיזיותרפיסט מנחה ומלמד תרגילי כפיפה שונים כדי להגיע לשיווי משקל רצוי, שימוש בשרירי הגוף ושימוש בטווח התנועה של הגפיים. שיטות שונות נוספות בהן משתמשים בפיזיותרפיה הן פילאטיס, יוגה וכן הידרותרפיה שהינה למעשה פיזיותרפיה שמתנהלת בתוך מים. כיום, פיזיותרפיסטים משלבים את השיטות השונות עבור מטופלים שונים, לפי צרכיהם.

פיזיותרפיה בגיל הזהב

גיל הזהב זוהי הגדרה מחודשת לכל אותם מבוגרים אשר יצאו לפנסיה. גיל הזהב הוגדר מחדש כיון שרבים מהקשישים אינם זקוקים לסיוע וטיפול. למעשה רבים מהם מתחילים לחיות מחדש לאחר הפרישה מהעבודה ועוסקים בתחומי עניין שונים, תחביבים ופעילויות פנאי שונות. תוחלת החיים עלתה כיום ב 25 שנה, לאור זאת אף אמצעי הטיפול והשירותים עבור מבוגרים בגילאים אלו התרחבו עד מאוד.

בגיל הזקנה מתחילה אט אט ירידה בתפקודים השונים בגוף. מערכת השלד אינה חזקה כמו קודם. בנוסף לכך, גדלה גם השכיחות של נפילות קשישים. אלה נוטים ליפול בשכיחות רבה יותר ויותר, עקב חולשה של השרירים, בעיות בראייה, בלבול וחוסר ריכוז, אוסטיאופורוזיס ומחסור בוויטמינים. השילוב בין השניים גורם לנטייה גוברת של שברים וחבלות בגוף הקשיש. כך נוצר הצורך בשיקום הגוף על ידי פיזיותרפיה.

בנוסף על חבלות כתוצאה מנפילה, פיזיותרפיה נותנת מענה שיקומי עבור מצבים בריאותיים נוספים. כתוצאה מהתקף לב, דלקות פרקים ואירוע מוחי יש צורך בשיקום הגוף על ידי פיזיותרפיה. בעיות נוספות להן פיזיותרפיה נותנת מענה הן, מחלות כרוניות, בעיות אורתופדיות, פגיעות נוירולוגיות, שיקום לאחר טראומה וניתוחים ודלקת ריאות. היא מסייעת גם בשליטה על סוגרים, שיקום חולי אלצהיימר, בעיות יציבה והליכה ושיווי משקל.

ישנן בעיות גופניות שונות אשר אין להם מענה טיפולי ולעיתים, הפיזיותרפיה היא האמצעי היחיד שקיים כדי להקל על בעיות אלו. בכל מקום אשר מעניק שירות עבור גיל הזהב ניתן לקבל מענה שיקומי פיזיותרפיסטי.

תחומי הפיזיותרפיה

הפיזיותרפיה מחולקת למספר תחומים לפי סוגי הבעיות. הפיזיותרפיה הנוירולוגית מיועדת לסייע ולטפל בשיקום הקשיש לאחר או במהלך מחלות שפוגעות במערכת העצבים. כגון, פגיעות מוחיות, שבץ מוחי, פרקינסון, טרשת נפוצה וכדומה.

הפיזיותרפיה האורטופדית מסייעת לקשישים אשר עברו ניתוחים כגון, ניתוח להחלפת ברך או החלפת הירך. היא מיועדת גם לשיקום עקב בעיות במפרקים, דלקות פרקים, לאחר שברים, כאבי גב, כאבי ירכיים, כאבי ברכיים ומחלות ופגיעות בעמוד השדרה.

פיזיותרפיה נשימתית מיועדת לסייע בשיקום לאחר מחלות או ניתוחים בלב או בריאה. ישנם גם מומחים לפיזיותרפיה עבור גיל הזהב אשר מומחים במתן מענה שיקומי עבור כל הבעיות הנוצרות בגיל זה.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033850

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר